Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezetének sajtóközleménye.
Változik a közúti elsősegélynyújtó vizsga: a teljes újraélesztést számon kérik október 1-től a vizsgázóktól. Ez azt jelenti, hogy nem csak a befúvásos lélegeztetést, hanem a szívmasszázst is el kell sajátítaniuk azoknak, akik jogosítványt kívánnak szerezni. Bár ez az ismeret már a korábban kiadott szakkönyvekben is szerepel, várható, hogy a képzés jelenlegi helyzete miatt október 1-től sok vizsgázó felkészültsége nem lesz elegendő a követelményeknek. Az eredményes vizsgához a mellkaskompresszió kellő elsajátítása megfelelő oktatóeszközt, valamint gyakorlati képzést és előzetes gyakorlást is igényel.
Évente százezren tesznek ilyen vizsgát idehaza, mégis a magyarok mindössze 3-5 százaléka segít csak, ha baj van.
Az elsősegélynyújtó képzés szabályozatlansága miatt a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete nem látja biztosítottnak, hogy elsősegélynyújtó képzőhelyek, az autósiskolák, a tanfolyamok kellően felkészültek az október 1-én változó vizsga új követelményeinek oktatására. Ezért a fővárosi Vöröskereszt szeptember 28-án bemutatókon ismerteti az új vizsgaelemeket, közben egy egységes, gyakorlatorientált képzés előírását szorgalmazza a jogalkotónál.
Nincs központi kötelező elsősegély-nyújtási képzés Magyarországon, a jogosítvány megszerzéséhez csak egy vizsgán kell részt venni, arra nincs jogszabály, hogy előtte mit és hogyan kell megtanulni. Pedig elsősegély-nyújtás képességében hazánk sereghajtónak számít az Európai Unióban. A Nemzetközi Vöröskereszt kimutatásában Nyugat-Európa a dobogós, ott a népesség döntő többsége részesül elsősegély-képzésben. Norvégiában a lakosság 95%-a, Ausztriában és Németországban 80%-a, míg Izlandon 75%-a kap használható és eredményes ismereteket e téren. Mindeközben számos országban – és ezt már a Nemzetközi Vöröskereszt is aggodalomra okot adónak minősítette – az arány drámaian alacsony, mindössze 5-10% közötti. Magyarország helyzete még ehhez képest is elszomorító. Hazánkban a lakosság mindössze 0,3%-a részesül megfelelő szintű és színvonalú elsősegély-képzésben, noha világszerte – főleg az időskorúak esetében – egyre nő a kockázat. A betegségek mellett főképp a közlekedési balesetek és a hirtelen szívhalál okozza a legtöbb halálesetet. Elsősegélynyújtással legtöbben akkor találkoznak, amikor a jogosítványukat kívánják megszerezni, de hiába a kötelező vizsga, az ismeretek készség szinten nem maradnak meg a vizsgázókban.
A budapesti Vöröskereszt igazgatója, Kardos István szemléletváltást sürget az elsősegély oktatásában. Kardos szerint a legnagyobb problémát az okozza, hogy a jogosítvány megszerzéséhez nem szükséges egy egységes kötelező képzés elvégzése, a követelmény mindösszesen a vizsga, a vezetői engedély kiadásához csupán ezt kell teljesíteni. „Még az sem számít, hogy a vizsgázó hol szerezte meg az ismereteit, egy autós gyorstalpalón, könyvekből, vagy otthon a szülőktől” – nyilatkozta Kardos István. „Így nem a segítségnyújtás válik fontossá, hanem maga a vizsga.” A Vöröskereszt ezért egy egységes megadott szakmai előírásoknak megfelelő, gyakorlatorientált kötelező képzés előírását szorgalmazza a jogalkotónál.
„A jogszabály megszületéséig pedig megpróbáljuk felhívni a közvélemény figyelmét az elsősegélynyújtás fontosságára. Az általunk szervezett versenyeken, bemutatókon gyerekek bebizonyítják, hogy az alapok mindenki számára elsajátíthatók, ha az egyénben megvan a segítségnyújtás igénye.”
Az elsősegélynyújtás vizsgarendje 2009. október 1-én változik meg. Az orvos-szakmai elvárások szerint az életben tartáshoz ma már nem elég pusztán lélegeztetni, komplex újraélesztésre van szükség. A segítőnek fel kell tudnia ismerni, milyen segítségre szorul a sérült személy. Keringésleállás esetén, ha van defibrillátor-pont a közelben, ha nincs, az alapszintű újraélesztés az egyetlen esély a túlélésre. A defibrillátor programok terjedése önmagában szükségessé teszi a korszerű újraélesztési ismeretek terjesztését.
Hozzászólások