Címkék: autóbehozatal | gépjármű | külföld | NAV

2018. november 29. csütörtök, 07:15

 

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyi nyomozói rövid időn belül kétszer is lelepleztek használt gépjármű kereskedelemmel összefüggő költségvetési csalást, az elkövetési érték mintegy 1,3 milliárd forint. A más uniós tagállamokból történő gépjármű-behozatalt érintő bűnügyek általános jellemzője, hogy azokat bűnszövetségben, bűnszervezetben követik el, strómanok nevére bejegyzett, fiktív gépjármű-kereskedő társaságok felhasználásával.     

 

A NAV több éve együttműködik az Autós Életciklus Érdekképviseleti Nagykoalícióval, valamint a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületével. Ennek eredménye az is, hogy az elmúlt hetekben több olyan ügyre is fény derült, ami külföldi gépjármű-beszerzéshez kapcsolódik.

 

 

Az autók egy része Belgiumból, Horvátországból, döntő többségük pedig Németországból érkezett. Jellemzően Volkswagen, Audi, BMW, Mercedes, illetve Ford típusú személygépjárműveket hoztak be Magyarországra, és azokat magyar magánszemélyeknek és gazdasági társaságoknak értékesítettek.

A közbeiktatott gazdasági társaságok bevallásukat nem vagy csak minimális adattartalommal teljesítették, adót egyáltalán nem fizettek. Előfordult olyan eset is, hogy törvényellenesen, a különbözeti adózás szabályai szerint állapították meg és vallották be a fizetendő áfát. Ezekben az ügyekben – a nyomozás eddigi adatai szerint – a központi költségvetésnek okozott kár megközelíti az 1,3 milliárd forintot.

A nyomozóhatóság a vagyonelkobzás biztosítására zár alá vett több ingatlant, személygépkocsit, valamint az elkövetéshez használt gazdasági társaság bankszámláján kezelt pénzösszegeket, illetve készpénzt is, melyek értéke több tízmillió forint.

A pénzügyi nyomozók az egyik eset kapcsán két főt vettek őrizetbe, további három főt pedig gyanúsítottként hallgattak ki. Közülük ketten tényfeltáró beismerő vallomást tettek.

A másik ügyhöz kapcsolódó nyomozásokban hét büntetőeljárást egyesítettek. Több mint 1400 jármű esetében gyanítható, hogy azokat valamelyik fiktív cégen futtatták át. Ebben az ügyben jelenleg 30 gépjármű-kereskedelemmel foglalkozó gazdasági társaság, valamint 12 közbeiktatott cég érintett. Az akcióban mintegy 200 millió forintot érő vagyontárgyat zároltak a pénzügyi nyomozók, továbbá hét, a gépjármű-kereskedelemből ténylegesen hasznot húzó személyt meggyanúsítottak.
Az elkövetők büntetése akár 10 évi szabadságvesztés is lehet.

 


  •  

Újabb cikkek a témában:
Korábbi cikkek a témában:

 

Hozzászólások

Folyamatban....
Befejezve
Sikertelen

e-mail

Hírlevél


ADATVÉDELEM  |  IMPRESSZUM  |  MÉDIAAJÁNLAT

  OBSERVER