2011. december 29. csütörtök, 19:58

A néhány nap múlva kezdődő verseny során a fókuszban kétségtelenül az X-Raid pilótái lesznek, és közülük is elsősorban Stephan Peterhansel a Minivel. A Dakaron azonban soha nem lehet tudni, mit hoz a holnap, hiszen bármikor közbejöhet egy technikai probléma,  vagy egy komoly címvédő, mint például az idei és a tavalyi győztes, Nasser Al-Attiyah vagy Giniel De Villiers.

dakar-mini

A Dakar győzelmek csúcstartója még mindig Stephane Peterhansel, hiszen kilencszer tudott első helyen célba érni a motoros és autós pályafutása alatt. Az első, 1988-as részvétele óta sokat látott és tapasztalt a francia versenyző. Miután a Mitsubishi kiszállt a terepraliból, a Volkswagen pilótái törtek borsot az orra alá, de navigátorával, Jean-Paul Cottrettel a német márka kilépése után ismét esélyesek lehetnek a győzelemre. Az eddig jó teljesítményt nyújtott Minivel, és Guerlain Chicherit tavalyi tapasztalatival gazdagodva
„Peter” kétségtelenül a legesélyesebb, de ő maga is sokszor mondja, hogy „nem szabad belekényelmesedni abba az érzésbe, hogy zökkenőmentes lesz a verseny”. Az X-Raid öt Minit és három BMW-t

állít csatasorba a 2012-es versenyen, olyan pilótákkal a volán mögött, mint Krzysztof Holowczyc, az idei Selyemút Rally győztese, vagy Nani Roma, aki 2006-ban harmadik lett az autós kategóriában.

dakar-bmw

Annak ellenére, hogy csak néhány héttel a verseny előtt vált véglegessé, hogy Nasser Al-Attiyah is rajthoz áll, a motivációja egyáltalán nem csökkent a katari versenyzőnek. A címvédő Robby Gordon egyik Hummerjával vág neki a 8300 kilométeres távnak. Ne feledkezzünk meg Giniel De Villiers-ről sem, hiszen a dél-afrikai versenyző egy Toyota Hilux-ot szeretne az első háromba hozni a limai célban. A másik ilyen autót az argentin Orlando Terranova vezeti majd, így egészen erős csapatot tudhat magáénak a Toyota a
következő Dakaron.

Az első tízben az X-Raid további pilótái közül még a Garafulic, Mironenko és Shcott is bent lehet, de meg kell küzdeniük Christian Lavieille-lal (aki idén a nyolcadik helyen végzett), hiszen a francia idén egy új Proto 011 Dessoude névre hallgató versenyautót
vezet majd. Carlos Sousa „Nagy Fal” nevű járgánya is visszatér, mivel 2011-ben nem indultak a Dakaron, de a Riwaldi csapat Mitsubishi Lancerei is ott lehetnek a legjobbak között. Reméljük, a magyar esélyek sem állnak messze az első tíztől, és Szalay Balázsék is odaérhetnek az előkelő helyek valamelyikére a végső értékelésben.